Co powinniśmy jeść, aby jak najdłużej mieć zdrowe oczy? Poznajcie 4 zasady zdrowej diety dla oczu.

 

Zdrowe produkty wpływają nie tylko na nasze lepsze samopoczucie. Przede wszystkim mają za zadanie uzupełniać niedobory witamin i minerałów w naszym organizmie, które często mogą być powodem różnych problemów ze zdrowiem. Jakie witaminy mogą nam w tym pomóc? Zwróćmy koniecznie uwagę na produkty, które mogą pozytywnie wpłynąć na nasz wzrok. Dzięki wprowadzeniu ich do diety, można dłużej cieszyć się dobrym wzrokiem. Pamiętajmy, że poprzez prawidłowo zbilansowaną dietę możemy pomóc swoim oczom. Dieta jednak nie zlikwiduje takich chorób oczu jak zaćma. Zaćmę można usunąć tylko poprzez wykonanie operacji usunięcia zaćmy w Czechach

 

1. Witamina A niezbędna dla oczu, jej niedobór może prowadzić do problemów z widzeniem oraz może pojawić się zwyrodnienie plamki żółtej. Pamiętajmy, że witamina A najlepiej przyswajana jest z dodatkiem tłuszczu.
Gdzie znajdziemy witaminę A?
W produktach zwierzęcych witamina A znajduje się w wątróbce, maśle, żółtku jaja, tłustym twarogu, pełnym mleku oraz rybach.
Natomiast jeśli chodzi o warzywa i owoce to mają jej dużo marchew, szczaw, szpinak, papryka czerwona, por, pomidor, dynia, mango, melon, cykoria, brokuły, oraz szparagi.

 

2. Witaminy z grupy B również wspomagają pracę nerwu wzrokowego, łagodzą objawy zmęczenia oczu i poprawiają ostrość wzroku.
Dobrym źródłem witaminy B1 są: nasiona słonecznika, ryż, ciemne pieczywo, kasze, ryby, warzywa, owoce.
W witaminę B2 bogate są także: jajka, pieczarki, twarogi, sery oraz różnego rodzaju pestki i nasiona.

 

3. Luteina działa jak filtr, zabezpiecza oko przed szkodliwym działaniem promieni UVA i UVB oraz chroni przed falami światła niebieskiego. Luteina pomaga również w zapobieganiu zmian zwyrodnieniowych plamki żółtej oka.
Gdzie można znaleźć luteinę w pożywieniu?
Przede wszystkim znajdziemy ją warzywach i owocach takich jak kukurydza, szpinak, zielony groszek, żółtko jaja.

 

4. Witamina E to najsilniejszy witaminowy przeciwutleniacz dla narządu wzroku. Zapewnia między innymi szczelność błon komórkowych oczu. Działa w środowisku tłuszczowym, zapobiegając utlenianiu lipidów.
Witamina E występuje głównie w olejach roślinnych: słonecznikowym, rzepakowym, orzechach, nasionach zbóż, kiełkach pszenicy.

 

5. Witamina C to silny antyoksydant, pomaga nam na co dzień budować odporność, zwalcza wolne rodniki, stany zapalne.
Jej źródłem są warzywa i owoce, a szczególnie papryka, brokuły, kapusta, brukselka, aronia, czarne porzeczki, owoce cytrusowe.
Jakie są 4 zasady zdrowych nawyków dla naszych oczu?
1. Codzienne jedzenie produktów zbożowych pełnoziarnistych;
2. Nie bądźmy cały czas na diecie „light", tłuszcz jest ważny do prawidłowego wchłaniania witamin;
3. Dodawajmy warzywa do każdego posiłku;
4. Na przekąskę serwujmy sobie owoce;

 

Przykładowy jadłospis w diecie na zdrowe oczy.
» Śniadanie - 2 kromki chleba pełnoziarnistego cienko posmarowanego masłem z plastrem półtłustego twarogu oraz listkiem sałaty
» Obiad - talerz zupy krem z brokułów z grzankami zrobionymi z chleba razowego, posypanej łyżką natki pietruszki, na drugie danie - pierś drobiowa ze szpinakiem oraz ryżem do tego miseczka sałaty lodowej z pomidorem doprawiona sosem winegret (oliwa roztarta z sokiem z cytryny, solą i pieprzem)
» Podwieczorek - surówka z marchewki i jabłka z garścią posiekanych orzechów włoskich, skropiona sokiem wyciśniętym z cytryny
» Kolacja - sałatka z brokułu, fasolki szparagowej oraz kurczaka, polana sosem z jogurtu naturalnego, przyprawionego czosnkiem oraz posypana natką pietruszki
Smacznego!